1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
Login:        Hasło:        Nie pamiętasz hasła? Zapomniałeś nazwy użytkownika? Załóż konto

Pogoda z serwisu
Błąd
 • Kunena COM_KUNENA_INTERNAL_ERROR_CONFIG
 • Kunena COM_KUNENA_INTERNAL_ERROR


Sportowe sukcesy gimnazjalistów z Lubna

poniedziałek, 21 kwietnia 2014 00:49

Sportowe sukcesy gimnazjalistów z LubnaW czwartek 13 września zakończyły się eliminacje do finałów wojewódzkich Turnieju "Orlik Volleymania" w Turowie koło Szczecinka. Etap ten został zakończony rywalizacją dziewcząt chłopców i z rocznika 1997/1998. W kategorii dziewcząt brały udział 4 ekipy, Gimnazjum Lubno zajęło II miejsce, ustępując tylko dziewczynom z "Libero" Wałcz. Lubno wystąpiło w składzie: Klaudia Sobolewska, Paulina Bankiewicz, Barbara Śmigiel, Katarzyna Dalecka, Dorota Długołęcka, Klaudia Gruchot, Aleksandra Stachnik i Agata Kamińska. U chłopców o przepustkę do finałów wojewódzkich walczyło pięć zespołów chłopców grających systemem każdy z każdym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Lubnie wyprzedzając 2 drużyny ze Szczecinka i Turowa, ekipę z Gimnazjum w Chwiramie i tym samym awansując do finału wojewódzkiego w Drawsku Pomorskim...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Więcej…

"Zło dobrem zwyciężaj"- Piesza pielgrzymka Parafian

poniedziałek, 21 kwietnia 2014 00:49

 Zło dobrem zwyciężaj - Piesza pielgrzymka Parafian Szwecja. Od pięciu lat parafia pw. Św. Jakuba w Szwecji w miesiącu maju wyruszyła na pielgrzymi szlak, aby zmierzyć się z liczącą blisko 20 km trasą.  Wielu z pątników, którzy podjęli ten trud, niosło w sercu ważne intencje. Pragnęli by coś zmieniło się w ich życiu, lub w życiu osób im bliskich.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Więcej…

APEL o pomoc dla Fabianka Piaskowskiego-Rodzik

poniedziałek, 21 kwietnia 2014 00:49

APEL o pomoc dla Fabianka Piaskowskiego-RodzikSZANOWNI PANSTWO!

Radio Wałcz w imieniu rodziców Fabiana zwracamy się do państwa z prośbą o wsparcie finansowe.
Dnia 27 sierpnia 2009 roku przyszedł na świat Fabian. Niestety okazało się że urodził się otrzymując 3 pkt. APGAR na 10 pkt. Lekarze postawili diagnozę ze najprawdopodobniej urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, na dodatek wystąpiły inne komplikacje oraz zaczęto diagnozowac nowe problemy zdrowotne.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Więcej…

Gmina Wałcz

poniedziałek, 21 kwietnia 2014 00:49

 • Położenie:

Gmina WałczGmina Wałcz położona jest na południowo-wschodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego. Sąsiaduje z gminami: Czaplinek, Wierzchowo, Jastrowie, Mirosławiec, Tuczno, Człopa, Szydłowo. Pod wzgledem obszarowym jest to jedna z najwiekszych gmin w Polsce – zajmuje powierzchnie 575,3 km2. Pod wzgledem fizycznogeograficznym gmina Wałcz położona jest na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Wałeckiej. Na obszarze gminy znajduja sie 3 rezerwaty przyrody: Wielki Bytyn, Golcowe Bagno i Glinki. Przez gmine przepływaja dopływy Gwdy: Piława, Dobrzyca i Piławka, które sa dostepne dla kajaków, oraz Zdbica przepływajaca przez duże jezioro Zdbiczno.

Przez Gminę Wałcz przebiegaja także drogi krajowe i miedzyregionalne, z których najważniejsze to:
Szczecin – Wałcz – Bydgoszcz – Warszawa,
Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Wałcz – Starogard Gdanski – Gdansk – Elblag
Kołobrzeg – Wałcz – Poznan – Wrocław (Kraków, Katowice).
Wymienione trasy pełnią ważne funkcje w przemieszczaniu sie turystów.


 • Sołectwa i miejscowości:

Gmina Wałcz jest jedną z pieciu jednostek samorzadu terytorialnego wchodzącego w skład powiatu wałeckiego. Na terenie gminy znajduje  się 65 miejscowości z których 31 to wsie sołeckie: Chude, Chwiram, Czechyn, Dębołęka, Dobino, Dzikowo, Golce, Gostomia, Górnica, Karsibór, Kłębowiec, Kolno, Kłosowo, Laski Wałeckie, Lubno, Łąki, Ługi Wałeckie, Nakielno, Ostrowiec, Prusinowo, Przybkowo, Rudki, Rutwica, Różewo, Strączno, Szwecja, Swiętosław, Wałcz II, Wiesiółka, Witankowo i Zdbice. Wsie wchodzące w skład gminy okalaja wieńcem tereny miasta Wałcz w którym znajduje się siedziba władz gminy. Pod względem liczby mieszkańców wyróżniają się wsie Różewo, Karsibór, Szwecja, Strączno, Chwiram oraz Kłębowiec.


 • Gospodarka:

Gmina wiejska Wałcz, pod względem powierzchni, zajmuje drugie miejsce w kraju. Jej głównymi walorami są: duża lesistość, czyste powietrze, niezanieczyszczone ściekami przemysłowymi jeziora i rzeki, stosunkowo dobre gleby oraz położenie na skrzyżowaniu głównych tras krajowych i dobrze rozwiniętą sieć dróg lokalnych. Połowa gospodarstw rolnych powiatu wałeckiego znajduje się właśnie w gminie Wałcz. Wiele z nich to gospodarstwa nowoczesne, dobrze zorganizowane, o areale pow. 20 ha. W strukturze zasiewów dominują zboża. Dużo uprawia się tu także rzepaku ozimego i jarego - prawie 80% ogólnej jego powierzchni w powiecie.

Obok rolnictwa ważną gałęzią gospodarki jest leśnictwo.
Lesistość tego terenu wynosi blisko 47% ogólnej powierzchni. W gminie siedziby mają dwa nadleśnictwa: Wałcz i Płytnica.

Jeziora i rzeki zajmują ponad 3% obszaru gminy. Wszystko to stwarza doskonałe warunki dla rozwoju turystyki i rekreacji. W miejscowościach: Zdbice, Ostrowiec, Głowaczewo, Czapla i Nakielno (nad jeziorem Bytyń) znajdują się do nabycia działki pod prywatne budownictwo letniskowe. W Kłębowcu, Lubnie, Strącznie, Karsiborze istnieją uzbrojone tereny pod budownictwo przemysłowe - zwłaszcza zakładów przetwórstwa rolnego.

Dziś w gminie doskonale łączy się gospodarkę rolną i leśną z rozwojem turystyki.
Do rangi miejscowości letniskowych awansowały: Zdbice, Iłowiec, Strączno, Nakielno, oraz najszybciej rozwijający się Ostrowiec. Wsie te odwiedzane są przez tysiące turystów z Polski i zagranicy.


 • Rys Historyczny gminy Wałcz:

Historia gminy Wałcz splata się z historią miasta Wałcz i całego powiatu wałeckiego. Trudno jest zatem wyodrębnić historię samej gminy. Jednakże zabytki archeologiczne odkrywane na ziemi wałeckiej świadczą, iż była ona od tysięcy lat zamieszkała. Rejon obecnej Gminy Wałcz w przeszłości podzielony był na 4 jednostki administracyjne: Dębołęka, Różewo, Strączno i Szwecja. O tym, że tereny te zamieszkiwane były już przez Słowian, świadczą dość licznie występujące tu ślady po byłych grodziskach: w okolicach Karsiboru, Lubna, Ostrowca, na półwyspie Strączyńskim. W trakcie prac wykopaliskowych we wspomnianych miejscach odnajdywano ceramikę oraz ozdoby i wyroby z brązu. Za najstarsze wsie na terenie gminy uważane są: Prusinowo (odnotowywane już w 1291r.), Witankowo (1249r.), Zdbice (1239r.). Wzmianki pisane o osadnictwie na tych terenach w XIV w. dotyczyły m.in.: Chwiramu, Dobina, Lasek, Nakielna, Gostomii, Strączna. Większość pozostałych wsi tworzona była w XVI i XVII wieku. Położone w gminie wsie należały do zakonu templariuszy i joanitów (Chwiram, Witankowo, Strączno), do rodu Golców (Dębołęka, Golce, Górnica, Kłębowiec, Omólno, Lubno, Rudki), do rodu Wedlów (Dzikowo, Laski, Nakielno, Rutwica) Kilka wsi należało do starostwa ujskiego (Dobrzyca, Czechyń). Wedlowie-Tuczyńscy oraz ich wasale Turnowie, władający w późniejszych czasach Strącznem, wiedli trwające przez wieki spory z Wałczem. Licznymi rozbojami i napadami na kupców przemierzających te ziemie wsławił się ród Golców. Niespokojne były te tereny, zwłaszcza w okresie wojen z Krzyżakami (XVw.) i Szwedami (XVII w.). W 1772r. cała ziemia wałecka, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, włączona została do państwa pruskiego. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku na terenach tych pojawiły się niemieckie ekipy geodezyjne, które uaktualniały mapy oraz wytyczały przebieg przyszłych linii obrony. W 1932r. rozpoczęto budowę 20 żelbetonowych schronów na przejściach w okolicach Strączna, Prusinowa, Strzalin i Tuczna.


 • Zabytki:

Najstarszym zachowanym zabytkiem architektury na terenie gminy Wałcz jest kościół pod wezwaniem św. Antoniego we wsi Golce zbudowany w 1669r. Wewnątrz znajdują się oryginalne organy z XVIII wieku z drewnianymi piszczałkami.

Innymi interesującymi zabytkami architektury są:
- Kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Górnicy - 1672 r.;
- Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Skaplerznej w Laskach Wałeckich z XVIII w.;
- Kościół pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Panny Marii w Karsiborze z XVIII w.;
- Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z XVIII wieku w Rutwicy.

Warto zobaczyć również:

- pałac barokowy (ruiny) w Kłębowcu wzniesiony przez rodzinę Golców w końcu XVII w.;
- jedyna na terenie gminy chałupa ryglowana we wsi Nakielno zbudowana w 1748 r.;
- młyn wodny z 1933 r. w Golcach.


 • Umocnienia "Wału Pomorskiego":

Przez teren gminy przebiegają umocnienia i liczne żelazobetonowe schrony będące pozostałością po II wojnie światowej. Wybudowane przez Niemców w latach 1934-35. Wał Pomorski stanowił jeden z elementów wschodniego systemu umocnień niemieckich przełamywanych przez l Armię Wojska Polskiego w operacji berlińskiej. Pas fortyfikacji rozciąga się wzdłuż jezior od Szczecinka przez Kręgi, Dudylany, na zachód do Nadarzyć. Linia umocnień przebiega następnie wzdłuż zachodniego brzegu jezior: Dobre, Zdbiczno, Smolne i Lubiana, dalej przez Wałcz, brzegiem jeziora Raduń, przez Strączno i Strzalin do Tuczna, skąd wiedzie wzdłuż jezior na zachód od Człopy i dalej zachodnim brzegiem Drawy oraz północnym Noteci - do Santoka. Większe skupiska schronów, a także pozostałości rowów strzeleckich i przeciwpancernych położone są koło Nadarzyć, Zdbic, Wałcza i Strzalina. Główne walki o przełamanie Wału Pomorskiego miały miejsce w rejonie Zdbic, Szwecji, Golców i Iławca.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń na terenie Ziemi Wałeckiej powstało szereg muzeów (m.in. w Wałczu)
, izb pamięci zawierających eksponaty związane z walkami o przełamanie Wału Pomorskiego. Izby takie znajdują się m.in. w Szwecji, Zdbicach, Jastrowiu, Podgajach, Sypniewie. W rejonie Zdbic w 1983 r. utworzono centralny Rejon Pamięci Walk I Armii WP o przełamanie Wału Pomorskiego. W utworzonym tam skansenie bojowym (obecnie zlikwidowanym) zrekonstruowano część umocnień i linii obronnych oraz przygotowano ekspozycję broni i sprzętu wojskowego używanego przez I Armię WP.

Na terenie gmin zlokalizowanych jest także szereg granitowych głazów - pomników z tablicami wyznaczającymi szlak bojowy l Armii WP, tam gdzie rozegrały się najcięższe walki: w Jastrowiu, Zdbicach, Nadarzycach, Mirosławcu. W Wałczu znajduje się cmentarz żołnierzy l Armii WP i żołnierzy radzieckich. Cały rejon kwalifikuje się do pełnienia funkcji turystyki sentymentalnej i poznawczej.


 • Warunki przyrodnicze:

Unikalne warunki przyrodnicze, walory krajobrazowe, wysoki stopien zalesienia, relatywnie niski stopien uprzemysłowienia tego regionu, a także czystosc wód i powietrza stwarzaja dogodne warunki dla rozwoju różnorodnych form turystyki w gminie Wałcz. Walory kulturowe oraz bogata lesistość ziemi Wałeckiej są dodatkowym elementem przyciągajacym turystów.

Fauna tego terenu jest charakterystyczna dla nizinnej cześci Polski. W zagłębieniach terenu znajdują się piękne jeziora otoczone lasami. W lasach tych spotkać można jelenie, daniele, dziki, sarny, zające, a także lisy, kuny leśne i wiewiórki. Z rzadszych zwierząt spotkać można restytuowane stada żubrów, muflonów i łosi; rozprzestrzeniły sie tu także bobry wyprowadzone z hodowli Poznańskiej Akademii Rolniczej.

Bogaty świat ptaków
reprezentują łabędzie, jastrzębie, sokoły wędrowne, myszołowy, żurawie, bociany białe i czarne, bażanty i kuropatwy, orły bieliki, puchacze i rybołowy. Osobliwością ornitologiczną są spotykane nad jeziorem Bytyń tracze nurogęsi.

Warte wzmianki sa liczne zbiorowiska roślin torfowych, w których pojawiaja się: żurawina błotna, bagno zwyczajne, modrzewica zwyczajna, kruszczyk błotny, łużanka alpejska, skalnica torfowa i inne.


 • Rezerwaty przyrody:

Na terenie Gminy znajdują sie trzy rezerwaty przyrody: rezerwat Wielki Bytyń o powierzchni 1827 ha, rezerwat Golcowe Bagno o powierzchni 124,00 ha, rezerwat leśny Glinki o powierzchni 15,7 ha oraz pomniki przyrody, w tym dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, buki pospolite oraz głazy narzutowe.

Bytyń Wielki
- rezerwat typu krajobrazowego, utworzony w 1989 r. W jego skład wchodzą jezioro Bytyń Wielki wraz z zatokami, jezioro Bytyń Mały oraz przyległe lasy i łąki. Powierzchnia rezerwatu - 1827 ha, w tym 897 ha lasów.Ścisłą ochroną objęta jest Zatoka Zdbowska z wyspami i przyległymi lasami oraz zatoką Małą Krępa i jezioro Bytyń Mały. Wzdłuż wielu strumieni występują bagna i torfowiska oraz różne gatunki roślin chronionych m.in., rosiczka okrągłolistna. Z rzadkich gatunków zwierząt występują: wydra, bóbr, orzeł bielik, orlik krzykliwy, tracz nurogęś, bocian czarny, puchacz.

Golcowe Bagno - utworzony w 1990 r. o powierzchni 124 ha, w tym 26 ha objętych ochroną ścisłą. Rezerwat jest przykładem dynamicznie rozwijającego się torfowiska z zachowanym procesem rorfo-twórczym. Przedmiotem ochrony jest roślinność torfotwórcza: 14 gatunków mchów torfowców.

Glinki
- rezerwat o powierzchni 15,7 ha, utworzony w 1974 r. w leśnictwie Rudnica. Występują w nim charakterystyczne zespoły drzew: buczyna, grąd, łęg wiązowy, ponad 160-letnie buki i dęby o grubych pniach (500 cm obwodu) i wysokości przekraczającej 30m. W bogatym runie buczyny występują: żonkil zwyczajny, czerniec gronkowy, zerwa kłosowa, marzanka wonna. Występują również rośliny chronione: wilcze łyko, lilia złotogłów.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Polecamy

PWSZ Wałcz

Polecamy artykuł


Ostatnie posty na forum

Brak postów do publikacji.